Informatyka

Urządzenia UTM w przedsiębiorstwach.

Bezpieczeństwo sieci

W tej chwili prawie każdy prywatnie ma w posiadaniu komputer, tym bardziej w zakładach pracy, nawet tych małych znajdują się różnej rozmiaru systemy IT. Komputery raczej posiadają dostęp do Internetu, co poza dodatkowymi zdolnościami kreuje również wiele ryzykownych sytuacji. Systemy IT do zarządzania zasobami przedsiębiorstw ciągle ewoluują, stwarza to jednak pewne zagrożenia jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych. Z tej przyczyny właśnie coraz częściej niezbędna staje się ochrona sieci firmowych. Urządzenia UTM Cyberoam zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa sieci.

Zagrożenia

Najczęściej słyszymy o cyberatakach na wielkie konsorcja i duże znane marki, jednak coraz częściej ten trudność dotyka również mniejszych przedsiębiorców. Coraz chętniej cyberprzestępcy wybierają małe i średnie firmy, ponieważ właściciele i pracownicy przedsiębiorstw przekonani są, że tego typu kłopoty ich nie dotyczą. Stosują systemy zabezpieczeń, które nie są wystarczające, ale sprawiają wrażenie, że firmowe dane są całkowicie bezpieczne.
Bezpieczeństwo sieci w wielu mniejszych zakładach pracy opiera się jedynie o proste i rutynowe mechanizmy ochrony, jakimi są systemy antywirusowe, dedykowane funkcje konkretnych systemów operacyjnych czy tradycyjne firewalle.
Słabym punktem zabezpieczeń firmowy jest również stare, nieaktualizowane oprogramowanie. Nowe ryzykowne sytuacje pojawiają się każdego dnia, ich twórcy wykrywają luki w systemach, które umożliwiają im dostanie się do środka. Natomiast nie, wszyscy wiedzą , że aktualizacje oprogramowania i systemów są bardzo istotne od strony bezpieczeństwa.
Przedsiębiorstwa myślące racjonalnie o zabezpieczeniu swojej sieci powinny pomyśleć o rozwiązaniu globalnym opierającym się na identyfikacji tożsamości użytkowników. Teraz dostępne są już rozwiązania, które zabezpieczają sieć firmową niezależnie od miejsca działalności pracownika. Jest to zasadnicza sprawa jeśli weźmiemy pod uwagę np. placówki zamiejscowe, podróże służbowe czy prace w domu. Tym bardziej warto odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców, ponieważ najczęściej dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie.
Rozmyślając o bezpieczeństwie sieci firmowej pamiętajmy o odpowiednim dopasowaniu systemu do wymagań specyfiki funkcjonowania sieci w danym przedsiębiorstwie oraz jego aktualizacjach.

Urządzenia UTM

Musimy zabezpieczyć sieć zarówno przez próbą nieautoryzowanego dostępu do treści internetowych, jak również ograniczyć pobierania zainfekowanych plików. Niezbędne w tym kontekście jest utworzenie polityki bezpieczeństwa firmy. Wiele firm preferuje systemy osadzone poza ich infrastrukturą w innej lokalizacji. Coraz popularniejsze staje się wdrażanie w systemach bezpieczeństwa, wielofunkcyjnych sieci urządzeń, które łączą w sobie pojedyncze moduły.
Wzorem takiego zabezpieczenia jest UTM (Unified Threat Management), który zapewni kompleksowe bezpieczeństwo sieci, niezależnie od jej wielkości. W obrębie jednej platformy sprzętowej skupione są różne moduły bezpieczeństwa, integrując wszystkie funkcjonalności z tożsamością użytkowników. Urządzania UTM mają w posiadaniu rozszerzalną strukturę bezpieczeństwa i technologię wielordzeniową co umożliwia dostosowanie zabezpieczeń dodatkowo do przyszłych groźnych sytuacji.

©2016 Wszystkie prawa zastrzeżone Felietonia.