Dom i ogród

Szamba betonowe – tylko fakty

Rynek zbiorników na ścieki komunalne

Teraz społeczeństwo decyduje się się na poszukanie swojego miejsca poza miastem. Popularne staje się posiadanie domu z ogródkiem niżeli apartamentu  w wieżowcu. Budowa domu dostosowanego do naszych potrzeb jest związana z kilkunastoma różnorodnymi fazami. Popularne stają się działki poza miastem. Powinno się wiedzieć, że większość sołectw nie oferuje przyłącza do kanalizacji. Akurat dlatego każdy kto buduje dom spotyka się z problemem zbiornika na ścieki komunalne. Teraz na rynku występuje kilka wariantów pomiędzy jakimi należy dokonać wyboru. Do wyboru są szamba betonowe i zbiorniki ze sztucznego tworzywa oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Wiele czynników ma wpływ na dokonanie wyboru pomiędzy tymi zbiornikami. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy konkretnych wariantów jakie są dostępne na rynku.

Plastikowe szamba

Wyprodukowane są zazwyczaj z wytrzymałych poliestrów i włókno szklane uzbraja produkty. Właśnie te materiały są odpowiedzialne za szczelność zbiornika. Te szamba są ekologiczne co zapewni odpowiedni wzrost roślin w Państwa ogrodzie. Zbiorniki poliestronowe nie narażają środowiska na degradacje. Więc ekologiczność jest pierwszą zaletą zbiorników. Lekkość jest cechą charakteryzującą zbiorniki z tworzywa sztucznego. Redukuje to do minimum koszty transportu i montażu. Niestety ta cecha wiąże się również z faktem, że szamba plastikowe nie mogą być instalowane na wszystkich działkach.

Zbiorniki z tworzywa sztucznego nie dają możliwości zainstalowania się na terenach podmokłych. Ogromną wadą tego rozwiązanie jest jego niska wytrzymałość. Szamb plastikowych nie należy montować pod podjazdem dla aut. Są przypadki, że ten typ zbiorników pęka pod wpływem nacisku wywołanego przez szambiarkę. Osoby zainteresowane zakupem tych zbiorników muszą być przyotowane na koszt rzędu od 1 700 zł za 2 000 L do nawet 7 000 zł za 12 000 L.

Szamba betonowe

Trudno pominąć fakt, że szamba betonowe są najczęściej wybierane spośród wszystkich dostępnych na rynku.. Żelbeon klasy B-25 jest najczęściej stosowany przy wyrabianiu tych zbiorników. Producenci szamb betonowych dbają o najwyższą jakość oferowanych produktów. Dobrze ocenianym rozwiązaniem jest dodawanie specjalnej chemii budowlanej do żelbetonu, ma za zadanie związać pory betonu, co ma uczynić je uszczelnić. Uzupełniająco na szamba betonowe nakłada się kilka warstw izolacyjnych. Z tego powodu szamba betonowe są 100 %  szczelne, co powoduje że są przyjazne dla środowiska.

Szamba betonowe w odróżnieniu od szamb plastikowych są masywne i ciężkie. Właśnie z tego powoduj są one używane w każdym typie terenu. Właśnie z powodu swojej masy osadzają sie bardzo dobrze w gruncie daje to pewność, że zbiornik nie przesunie się. Należy wspomnieć, że szamba betonowe można instalować pod podjazdem. Są one niezwykle wytrzymałe. Koniecznie należy wpsomnieć, że te zbiorniki nie kruszą się ani nie pękają. Jeśli zainwestuje się taki zbiornik od konkretnego producenta można mieć gwarację bezproblemowego użwania przez dekady. Ceny wahają się od 900 zł za zbiornik o pojemności 4 000 L do 4 000 zł za pojemność 20 000 L.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków wynaleziono w trosce o dobro środowiska. W tej branży jest to nowość. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii oczyszcza ona ścieki komunalne, co daje możliwość wykorzystania uzyskanej wody na różne sposoby. Tą wodę można odprowadzać bezpośrednio do cieków wodnych, studni chłonnych, rowów melioracyjnych bądź też wykorzystać do podlewania ogrodu. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają też wady. Przydomowe oczyszczalnie ścieków narzucają stosowanie w domu tylko delikatnej ekologicznej chemii gospodarczej. Należy tak robić, żeby nie zabić żywych bakterii wewnątrz zbiornika. Jeśli nie będzie wykorzystywana taka delikatna chemia może nawet dojść do zniszczenia flory bakteryjnej. Konieczna jest wtedy wymiana zbiornika na nowy. Ceny wahają się od 6 000 zł do nawet 20 000 zł.

©2016 Wszystkie prawa zastrzeżone Felietonia.