Budownictwo

Szamba betonowe TOP informacji dla wszystkich budujących dom

Szamba betonowe

Gdy budynek wybudowany jest tam, gdzie brak kanalizacji, jednym ze sposobów zagospodarowania fekaliów jest instalacja szamba, czyli szczelnego pojemnika na ścieki. Jego budowa i montaż to inwestycyjnie tańsze rozwiązanie niż budowa przydomowej oczyszczalni, a koszty inwestycji są podobne do wykonania przyłącza kanalizacyjnego. Dużą część kosztów budowy i podłączenia się do szamba stanowi kupno szczelnego zbiornika na ścieki. Bywa on wykonany z żelbetu lub tworzyw sztucznych. Rozmiar zbiornika powinna być dobrana do liczby osób użytkujących i ilości wytwarzanych ścieków. Mówi się, że jedna osoba produkuje ich ok. 150 l na dobę. Szamba betonowe są rozwiązaniem komfortowym, jeśli w bliskiej przyszłości będzie można podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Często jest to również jedyne rozwiązanie, w szczególności wtedy, gdy:

  • – nieczystości jest za mało, żeby konstrukcja prywatnej oczyszczalni była opłacalna;
  • – powierzchnia działki jest nie wielka, aby ulokować na niej oczyszczalnię z drenażem rozsączającym lub w pobliżu nie ma odbiornika oczyszczonych ścieków;
  • – poziom wód gruntowych jest wygórowany, aby można było oczyszczone w oczyszczalni ścieki rozsączyć do gruntu, a inne rozwiązania są drogie w inwestycji.

Lokalizacja

szamba betonoweIstotne! Konstruując zasobnik, trzeba zatrzymać minimalne odległości od granicy działki, mieszkania i ujęcia wody. Musi ono znajdować się w odległości:

  • – 2 m od drogi i granicy sąsiedniej kwatery;
  • – 5 m od okien i drzwi mieszkania;
  • – 15 m od studni.

Decydując się na miejsce instalacji szamba, powinno się też zwrócić uwagę na to, aby można było bez problemu do niego wjechać wozem asenizacyjnym. To przepisy prawne decydują, na jakie zbiorniki na nieczystości należy się decydować. Po pierwsze muszą być bezodpływowe, a po drugie posiadać certyfikaty Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Wymagania te spełniają szamba betonowe i plastikowe. Aczkolwiek po dobrym zbadaniu ich atrybutów dowiadujemy się, że lepsze rozwiązanie to Szambo betonowe. Szamba betonowe same z siebie są dobrym rozwiązaniem. Są szczelne i odporne na warunki zewnętrzne.

Zapisz

Zapisz

©2016 Wszystkie prawa zastrzeżone Felietonia.